-=Bleach Szerepjáték=-
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
KezdőlapPortálLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

Megosztás | 
 

 Útmutató a pontrendszer használatához

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Go down 
SzerzőÜzenet
Kon

Kon

Hozzászólások száma : 333
Registration date : 2011. May. 01.
Hírnév : 6

Útmutató a pontrendszer használatához _
TémanyitásTárgy: Útmutató a pontrendszer használatához   Útmutató a pontrendszer használatához EmptySzomb. Jan. 21, 2012 8:26 am

Az alant írás csupán irányadó ahhoz, hogy mégis miképpen kell értelmezni a pontrendszert és annak működését harc közben, illetve a karakter tudására vetítve. Semmiképp sem arra szolgál, hogy megkössük a kezeteket, emiatt csupán néhány konkrét számot láthattok benne. Azonban ne térjetek el irreális mértékben az elhangzottaktól, a legtöbb esetben az ilyesmi vépézésnek számít.
Noha a segédlet elsősorban shinigami karakterekre íródott, ugyanúgy érvényes a többi kasztra is. Csupán a könnyebb szemléltetés kedvéért használtam a halálisteneket példaként.

Van X pontom, mit tud a karakterem?

A legtöbb shinigami karakter előtörténetében szerepel az Akadémia és az ott megszerzett tudás. Írnak arról, hogy ebben vagy abban a képzettségben tehetségesek voltak, másban pedig nem. De mit jelenthet ez pontokban kifejezve? Egy shinigami karakter speciális bónuszok nélkül 18 ponttal kezd. Mivel ezt öt képzettségre kell elosztania, így egy gyors átlagolás után megkapjuk, hogy ha egyformán osztja el a pontjait az újonc, akkor 3-4 pontot tesz egy-egy diszciplínára. Ezt a szintet nyugodtan vehetjük átlagos akadémiai tudásnak: ha ez alatt vagy, akkor az Akadémián nem mutattál különösebb tehetséget az adott tárgyból, ha viszont felette, akkor joggal mondhatod, hogy tehetségesnek számítottál. Az akadémiai képzés valószínűleg nem állhat sokkal többől, mint a legalapvetőbb mozdulatok megtanulása és tökéletes elsajátítása, akár a vívást, akár a kézitusát vesszük, így ha valaki ezt a 3-4 pontos átlagot üti meg, az nem lesz képes akrobatikus mozdulatokra vagy különleges vívótechnikákra. 1-2 ponttal pedig talán még a kardot sem tudod helyesen megfogni, nem hogy kettévágni valamit. Még akkor is, ha ez a valami csak egy bambuszköteg.

Ha valamilyen a hagyományos kardtól, bottól, lándzsától erősen eltérő, bonyolultabb fegyvered van (ilyen lehet például bármilyen duplapengés eszköz is már), akkor számíts arra, hogy az átlagos akadémiai tudás nem elég ahhoz, hogy hatékonyan tudd forgatni. Ugyanígy, ha több fegyvert is használsz, vagy többféle stílusban akarsz vívni ahhoz is magasabb képzettség kell a használatukhoz. Tíz pont felett már elég képzettnek számítasz ahhoz, hogy biztosan ne kelljen a fegyvereddel bajlódnod, azonban ez még koránt sem jelenti azt, hogy mesteri szintre kerültél vívásból. Amíg nem éred el a 24 pontot, tudásod folyamatosan fejlődik, gyorsabb, erősebb, pontosabb leszel minden egyes ponttal, vagy javul a helyzetfelismerő képességed. Amíg alacsonyabb szinten vagy, ne félj hibákat véteni, sőt! Élethűbb lesz a játékod, ha alkalmanként valamit elrontasz, még ha ezzel előnyt is adsz az ellenfélnek.

A hakuda hasonlóképpen működik, mint a vívás. Látványos, komplex és igazán erős mozdulatokat vagy mozdulatsorokat csak magasabb szinteken tudsz elsajátítani, és eleinte valószínűleg fel kell áldoznod az erőt, a gyorsaságot a pontosság oltárán... vagy fordítva. Aki viszont eljut a mesteri szintet jelző 20 pont tájára, az bátran használhat akár többféle harcművészeti stílust, lehet erős, gyors és pontos is egyszerre, hiszen rengeteg gyakorlás van eddigre már benne.

A zanpakutou szintjei

Nem szóltam még a lélekölőkről. Tökéletesen akkor sajátítottad el a shikai szinted, ha képzettséged eléri a 9 pontot. Magyarán nem reális ha a kezdetektől fogva, újoncként a magad 3-4-5 pontjával minden támadásodat mindig hibátlanul végre tudod hajtani. Ha alacsonyra tervezed a lélekölőd szintjét a kezdetekben, talán nem is érdemes rögtön mindkét támadásodat ismerned (már ha kettőt tervezel). Akár úgy is megoldhatod, hogy a zanpakutoud lelke nem osztja meg veled a támadásod valódi formáját, hanem csak részben, valahogy úgy, mint Yumichika esetében. Hidd el, szórakoztatóbb úgy játszani, hogy kijátszod a fejlődést is.
A bankainál hasonlóképpen, 20 pontnál éred el a teljes irányítást felette. Egy éppen csak kifejlődött, 10 pontos bankai biztosan instabil, nehezen irányítható és nem tudod hosszú ideig fenntartani, hiszen túl sokat vesz ki belőled a használata. Ahogy fejlődsz, annál magabiztosabban tudod kezelni ezt a hatalmas erőt, ami a kezedbe összpontosul ilyenkor.

Más kasztok esetében a képzettségen lévő pontokat össze lehet egyeztetni a shikai és bankai szintekkel. Így egy 9 pontos képesség pont olyan erős, mint egy 9 pontos shikai, 10 ponttól és 2. szinttől pedig elmondhatod, hogy bankai-szintűek a resurrección támadásaid vagy különleges képességed.

Összefüggő képzettségek

Ahhoz, hogy a fegyveredet forgatni tudd, nem elég pusztán vívni tudni. A kardod csupán a karod meghosszabbítása, amennyiben nincs meg az alapképzettséged pusztakezes harcból (emlékeztetőül 3-4 pont), akkor azt meg fogja szenvedni a tudásod. Példának okáért a lábmunkádat nem zanjutsuból fogod megtanulni. Mindenképp fontos megjegyezni, hogy minél több mozgást igényel egy fegyver, illetve minél rövidebb a pengéje, annál több pusztakezes tudás kell hozzá, hiszen mondjuk egy tőr vagy egy kés használata sokkal közelebb áll a kézitusához, mint egy katanáé. Ugyanígy, ha akrobatikus mozdulatokat igényel a fegyvered, ahhoz kell egy kevés mozgáskoordináció, amit nem a fegyverhasználat fog megadni. Azonban 5-6 pontnál így sem kell több ahhoz, hogy a zanjutsudat tökéletesen ki tudd használni.
Kivételt jelentenek a különféle dobófegyverek illetve az íjak, amelyekhez viszont nem szükséges ilyesmi tudás. Így egy quincy esetében egyáltalán nem baj, ha alacsonyan, netán képzettség nélkül marad a Pusztakezes harc diszciplína.

Bár nem ennyire erős, de hasonló a kapcsolat a kidou és a shunpo között is. Aki képzett az egyikben, az valószínűleg valamelyest ért egy kicsit a másikhoz is, hiszen mindkettőhöz a lélekenergia megfelelő használata kell. Ám ebben az esetben nem feltétlenül szükséges mindkét képzettségből jónak lenned, hiszen számos példa van rá az eredeti történetben, hogy valamelyik karakter ebből vagy abból képzett volt, a másikhoz viszont kevéssé értett.

Képzettség a képzettség ellen

Nem kell hozzá a józan észnél több, hogy rájöhess, a különböző kasztok egymásnak megfelelő képzettségei (így például a shunpo, a sonido vagy a hirenkyaku) egymással összehasonlíthatóak, kompatibilisek. Egy shinigami 8-as shunpóval gyorsabb lesz, mint egy arrancar 6-os sonidóval, és így tovább. Ám az talán már nem annyira nyilvánvaló, hogy az olyan képzettségek is összevethetőek, mint mondjuk a kidou és a fegyveres harc. A konkrét példából kiindulva ha az arrancar magasabb fegyverhasználattal bír, mint a shinigami ellenfelének kidoujának az ereje, akkor akár a kardjával is kivédheti a démonmágiát. Ám ezzel óvatosan, ha a különbség kicsi, a hadou könnyen az arcodban robbanhat a várt hatás helyett!
Különleges helyet foglal el a hierro, mely egyfajta pajzsként védi az arrancarokat a sérüléstől. Előbb át kell hatolni rajta, ami nem könnyű feladat, ha a képzettségeid kisebbek, mint az ellenfél hierrója. Ám áttörhetetlen pajzs nincs, így idővel a terhelés hatására meggyengülhet, keménységéhez pedig hozzá lehet szokni. Ahhoz, hogy ez meg is valósuljon, nagyjából 2-3 teljes erejű csapással többet kell elhelyezned rajta, ahány pont a különbség a hierro szintje és az általad használt képzettséged között. Tehát ha az ellenfél hierrója például három ponttal magasabb, mit mondjuk a zanjutsud, akkor öt-hat vágás után lehetsz képes arra, hogy áthatolj rajta. Természetesen, ha a képzettség, amivel megütik az arrancarok bőrét, magasabb a hierro szintjénél, akkor a sérülés valószínű.
Bármelyik két képzettség összevethető, de mindig próbálj reális maradni! Nem tudhatod, hogy az ellenfeled pontosan milyen képzett, ahogy a puszta kézzel kivédett cero is fog neked sérülést okozni, legfeljebb nem nagyot; és egy bankai támadást sem ildomos egy közönséges karddal megpróbálni kivédeni.

Kidouk, cerók és sebzések

A sebzés kényes és nehezen meghatározható téma. Mit jelent, ha egy kard összecsap egy másikkal, és a két pont különbség fegyverforgatásban végül sérülésben nyilvánul meg? Életerőpontok híján csupán a saját józan eszedre hagyatkozhatsz, amikor eldöntöd, hogy milyen sérülést szenvedsz el, de az valószínű, hogy két pont különbség esetén nem fogják levágni a karodat, jóval esélyesebb egy karcolás, esetleg egy felületes seb. Itt rajtad múlik, hogy milyen határokat szabsz meg, de azt sem szabad elfelejtened, hogy az alacsonyabb diszciplína nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyáltalán nem is sérülhetsz. Hiába vagy képzettebb, ellenfeled túljárhat az eszeden, vagy akár te is hibázhatsz. Ha pedig irreálisan sérülsz, azért a küldetések, küzdőterek értékelésénél a stafftagok levonhatnak a jutalmadból.

Vannak olyan képességek, amelyeknél nem nyilvánvaló, hogy mekkora sebzést okoznak. Az alábbi felsorolás ezt hivatott tisztázni.
  • Cero: A ceróban nincs semmi trükk, pontosan annyit sebez, ahány pontod a Hollow képességek képzettségeden van. Azonban itt is vannak kivételek, méghozzá a speciális cerók. A karakter egyedi cerója (ha van) +2 pont sebzést, a Gran Rey Cero pedig +4 pontot ad, hogy a technikák közti erőkülönbség látható legyen.
  • Kidou és egyéb hollow vagy reiatsu-kezelő képességek: Ha a képzettséged magasabb, mint az alkalmazott képesség szintje, akkor minden negyedik pont különbség után kapsz plusz 1 pontot a mágia sebzésére. Például ha 9 pontos kidouval használsz egy Shakkahout, akkor a tűzlabda egy pont helyett hármat fog sebezni.
  • Shikai: Ha a lélekölőd szintje magasabb, mint 9 pont, akkor kapsz egy kevés bónusz sebzést shikaiodra is. 9 pont felett minden harmadik pont után +1 pont sebzésre képesek a shikai támadásaid.
Vissza az elejére Go down
 

Útmutató a pontrendszer használatához

Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése Vissza az elejére 
1 / 1 oldal

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
-=Bleach Szerepjáték=- :: Szabályzat és egyéb dolgok ::   :: Szabályzat :: Pontrendszer-